Zánět středního ucha – symptomy a léčba
Akutní zánět středního ucha postihuje nejčastěji děti, nicméně dospělí jím mohou také trpět. Zánět středního ucha může i sám odeznět, tudíž počáteční léčba může spočívat pouze v tlumení bolesti, léčbě rýmy, zmenšení otoku sliznice horních cest dýchacích a sledování problému. Pokud se však jedná o zánět rozvinutý, který provází tvorba hnisavé sekrece ve středouší s vyklenutým ušním bubínkem, je nutné zahájit léčbu pomocí antibiotik či přistoupit k paracentéze, tedy lidově k tzv. píchaní uší.
Akutní zánět středního ucha vzniká zejména v souvislosti s jiným onemocněním – jako například nachlazení či chřipka – a hlavně proto, že tato onemocnění způsobují překrvení a otok horních cest dýchacích a Eustachových trubic.
A jak se takový akutní zánět pozná? Pacienti nejčastěji popisují bolest v uchu, výtok z ucha či potíže se sluchem (zalehlé ucho, zhoršený sluch). U dětí pak krom těchto příznaků lze pozorovat i úzkosti, poruchy rovnováhy a zánět je často doprovázen zvýšenou teplotou.
Při neléčeném zánětu ucha může dojít k samovolnému prasknutí bubínku, což může mít trvalé důsledky v podobě zhoršeného sluchu. V krajním případě může dojít k zánětu skalní kosti.
Odbornou pomoc vyhledejte vždy, pokud příznaky trvají více než jeden den nebo okamžitě pokud jsou bolesti ucha velmi intenzivní či pokud pozorujete i výtok tekutiny či hnisu z ucha. Se zánětem středního ucha Vám můžeme pomoci i v naší ambulanci.
Akutnímu zánětu středního ucha lze předcházet. Již při prvních příznacích rýmy u dětí je vhodné přistoupit k odsávání hlenu z nosu, podávání anemizačních nosních kapek a antihistaminik. U dospělých je vhodné přidat napařování nad slaným roztokem či heřmánkem.
Tento článek má pouze edukativní charakter a nenahrazuje návštěvu lékaře.
Zdroje: